Bitwa Warszawska 1920

Są jeszcze wolne miejsca na film Jerzego Hoffmana “Bitwa Warszawska 1920”.

Wyjazd do kina Kijów w Krakowie, w przeddzień Święta Niepodległości 10 listopada o godz. 16 spod kościoła

Tytułowa bitwa miała wpływ na losy Polski i świata. Wskrzeszona Polska, o której losach decydowały wydarzenia na Miechowszczyżnie w 1914 roku, toczyła wojny na wszystkich granicach. Jednak wojna z Rosją miała decydujące znaczenie, gdyż decydowała nie tylko o kształcie wschodnich granic, ale o istnieniu niepodległej Polski w ogóle. Biorąc pod uwagę nastroje probolszewickie w całej Europie i dążenie społeczeństw do wybuchu rewolucyjnego, to rozbicie sowieckiego najazdu miało decydujące znaczenie dla izolacji ustroju komunistycznego w Europie Wschodniej i uratowało dorobek cywilizacyjny zachodu.

Warto wspomnieć, że bitwa ta, to jedna z dwóch najważniejszych bitew ostatniej wygranej przez Polskę wojny.

Literatura:

Norman Davies “Orzeł biały, czerwona gwiazda. Wojna polsko-bolszewicka 1919-1920”

Leszek Moczulski “Przerwane Powstanie Polskie 1914”

Andrzej Ostoja-Owsiany “Drogi Do Niepodległości”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *