Narodowy Dzień Pamięci o Męczeństwie Kresowian

pap_wolyn_kwiaty_600-150x9211 lipca minęła 73. rocznica tzw. „krwawej niedzieli” we wschodnich województwach II RP, podczas której nastąpiła kulminacja ludobójstwa, dokonanego na Polakach przez ukraińskich bandytów z UPA. Najbardziej krwią Polaków spłynęło przedwojenne województwo wołyńskie, ale również tarnopolskie, stanisławowskie i lwowskie. Historycy szacują, że łącznie w latach 1943-45 z rąk ukraińskich zginęło od 100 do nawet 200 tys. Polaków zamieszkujących Kresy. Dokładnej liczby ofiar zapewne nie poznamy nigdy. Z racji tej smutnej rocznicy w całym kraju odbyło się szereg nabożeństw, wykładów, odczytów i apeli poległych. Także nasza parafia włączyła się do ogólnopolskich obchodów rocznicy rzezi wołyńskiej.

W poniedziałek 11 lipca na Mszy Św. o godz. 7.00 i 18.00 modliliśmy się za dusze naszych rodaków, tak okrutnie pomordowanych. Zapłonął także symboliczny znicz pamięci. Naszym obowiązkiem jest pamiętać – nie po to, aby rozbudzać nienawiść, ale po to, aby budować relacje sąsiedzkie na prawdzie – nie o zemstę bowiem, ale o pamięć wołają ofiary… Tego między innymi uczył nas Św. Jan Paweł II. Rocznicowym modlitwom w naszym kościele przewodniczył ks. Rafał Zyman.

Komentowanie jest wyłączone.