70. rocznica rzezi wołyńskiej

11 lipca minęła 70. rocznica tzw. „krwawej niedzieli” we wschodnich województwach II RP, podczas której nastąpiła kulminacja ludobójstwa, dokonanego na Polakach przez Ukraińców z UPA. Najbardziej krwią Polaków spłynęło przedwojenne województwo wołyńskie, ale również tarnopolskie, stanisławowskie i lwowskie.

Łącznie w latach 1943-45 z rąk ukraińskich zginęło ok. 100 tys. Polaków zamieszkujących kresy. Z racji tej smutnej rocznicy w całym kraju odbyło się szereg nabożeństw, wykładów, odczytów i apeli poległych. Również nasza parafia włączyła się do ogólnopolskich obchodów rocznicy rzezi wołyńskiej. Z inicjatywy Koła Historycznego im. marszałka J. Piłsudskiego, działającego przy naszej parafii, w naszym kościele przygotowano okolicznościową dekorację patriotyczną, upamiętniającą ofiary tych zbrodni.

Zapłonął symboliczny znicz pamięci i solidarności z potomkami ofiar ukraińskiego ludobójstwa. Za duszę pomordowanych Polaków modlono się na Mszy św. o godz. 7.00, pod koniec której sprawowano specjalne nabożeństwo żałobne. Mszy św. i nabożeństwu przewodniczył ks. Rafał Zyman – przewodniczący prezydium Koła Historycznego.
Requiem aeternam done eis Domine…

http://www.pch24.pl/swieczka-dla-wolynia,16250,i.html

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *