220 rocznica bitwy racławickiej

4 kwietnia 1794r. pod Racławicami doszło do spotkania korpusu rosyjskiego gen. Tormasowa z oddziałami powstańczymi Tadeusza Kościuszki. W wyniku zażartej walki strona polska odniosła zwycięstwo. W rocznicę tej historycznej wiktorii miały miejsce w naszej miejscowości rocznicowe obchody – w tym roku wyjątkowo huczne.

Na zaproszenie gminy i parafii stawiło się wielu znamienitych gości. Obchody rozpoczęły się uroczystą mszą świętą w naszym parafialnym kościele o godz. 10.30, który na tę okazję został udekorowany symbolami i barwami narodowymi. Następnie uczestnicy liturgii i przybyli goście przemaszerowali (w rytm melodii marszowych wygrywanych przez orkiestrę wojskową) pod pomnik Bartosza Głowackiego w pobliskich Janowiczkach, gdzie miała miejsce oficjalna część uroczystości – krótki wykład prof. Ziejki, apel poległych, salwy honorowe, złożenie kwiatów pod pomnikiem przez przedstawicieli różnych delegacji oraz defilada pododdziałów.

Patronat nad uroczystością objął osobiście obecny gen. bryg. Adam Joks, dowódca garnizonu Kraków. Nie sposób wymienić wszystkich delegacji i uczestników uroczystości. Dość wymienić niektóre z przybyłych pocztów sztandarowych:
– 16. Batalion Powietrzno-Desantowy z Krakowa
– Szkoła Podstawowa w Racławicach
– Gimnazjum w Racławicach
– Urząd Gminy w Racławicach
– Rada Powiatu Miechowskiego
– Zespół Szkół nr 1 w Miechowie
– Liceum Ogólnokształcące w Miechowie
– Koło Armii Krajowej w Racławicach
– Komenda Powiatowa PSP w Miechowie
– Komenda Powiatowa Policji w Miechowie

Swą obecnością rocznicowe obchody bitwy racławickiej uświetniła także Grupa Rekonstrukcji Historycznej „Poznański Regiment Odprzodowy”. Na zakończenie uroczystości nad kopcem kilkukrotnie przeleciał zabytkowy samolot z czasów II wojny światowej należący do Aeroklubu Krakowskiego.