W dniach 29 – 31 maja 2012 roku odbyła się wycieczka gimnazjalistów z księdzem Krzysztofem Gibasem do Żywca.
Z pielgrzymki w Bieszczady
W dnia 2-3 czerwca 2012r. grupa 50 pielgrzymów pod opieką ks. Krzysztofa Gibasa odwiedziła, zatopione wśród bieszczadzkich wzniesień, sanktuaria świętych i błogosławionych .
Chłonąc ciszę i spokój Bieszczad, zatapialiśmy się w wielkość i pokorę św. Andrzeja Boboli modląc się w Jego Sanktuarium w Strachocinie.
U Sióstr Nazaretanek w Komańczy ze wzruszeniem słuchaliśmy historii szczególnej dla tego miejsca- opisu internowania i pobytu Prymasa Tysiąclecia Stefana Wyszyńskiego oraz powstania Jasnogórskich Ślubów Narodu Polskiego.
W niedzielę uczestniczyliśmy we mszy świętej w Sanktuarium św. Jana z Dukli, a potem wspinaliśmy się górską ścieżką do Jego pustelni, aby spróbować poznać tajemnice wspaniałej samotności. Następnie udaliśmy się do Miejsca Piastowego, gdzie błogosławionemu Bronisławowi Markiewiczowi swój początek zawdzięcza Zgromadzenie Michalitów – czcicieli Archanioła Michała. A potem było polskie La Salette, czyli Dębowiec z cudowną Figurą Najświętszej Marii Panny i niezwykłą Kalwarią – historią objawień we francuskich Alpach.
Bieszczadzkie sanktuaria, może nie porażają swym bogactwem , ale są, tak jak tamta ziemia, piękne poprzez prostotę i wewnętrzną siłę. Przez swych patronów uczą pokory, woli walki i szacunku dla darów Pana. Zatopione w ciszę lasów, rozsiane wśród ukwieconych łąk , dają poczucie , że Bóg nie szuka wielkości lecz prawdy życia.
A człowiek … buduje tamy, jak ta podziwiana przez nas nad Soliną, aby choć przez chwilę poczuć władzę nad światem i ujarzmić to, czego ujarzmić tak naprawdę się nie da.
W naszej pamięci pozostanie cisza i spokój przyrody i świętych miejsc, bez zgiełku, kramów, zakupów.
Odpust parafialny i pożegnanie Księdza Krzysztofa Gibasa

W dniu dzisiejszym obchodzimy radosne święto naszej parafi – dzień Świętych Piotra i Pawła – patronów naszej kościelnej wspólnoty.
Zapoznaj się z życiorysem świętych
Ze smutkiem przyjeliśmy wiadomość, ogłoszoną przez ks. proboszcza, że następnego dnia w sobotę ks. Krzysztof Gibas opuszcza naszą parafię i udaje się do Kielc do dyspozycji ks. biskupa. Nie wiemy jeszcze jakie miejsce pobytu i jakie zadanie zostanie Mu przeznaczone.*
Do obowiązków ks. Krzysztofa należała również opieka nad naszą internetową stroną parafialną, jako administrator składam gorące podziękowania za dotychczasową współpracę i cierpliwość do mojego „zapominalstwa”.
Szczerze życzę, aby w codziennym niesieniu krzyża ksiądz znalazł wielu pomocników, życzę pokoju jako synonimu wszelkiego dobra.
Niech Ci Bóg Księże Krzysztofie błogosławi!
*Z ostanich doniesień wynika, że ks. Krzysztof Gibas jest wikariuszem w Bukowej w dekanacie małogoskim (koło Jędrzejowa – http://www.krasocin.com.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=494&Itemid=129).
Czterech ministrantów z naszej parafii przyjęło posługę lektora

W sobotę 3 grudnia 2011 r w Bazylice Katedralnej w Kielcach czterech ministrantów z naszej parafii przyjęło posługę lektora…
–
„Lektorzy… spełniają prawdziwą funkcje liturgiczną. Niech więc wykonują swój urząd z taką szczerą pobożnością i dokładnością, jak to przystoi wzniosłej posłudze i odpowiada słusznym wymaganiom Ludu Bożego” KL 29
W sobotę 3 grudnia 2011 r w Bazylice Katedralnej w Kielcach czterech ministrantów z naszej parafii przyjęło posługę lektora. Zanim jednak to się stało uczestniczyliśmy w 5 spotkaniach odbywających się co sobotę. Mieliśmy na nich okazje dowiedzieć się o historii lektoratu oraz ćwiczyć swą wymowę byśmy mogli jak najlepiej przekazywać wiernym Słowo Boże.
Bycie lektorem to nie tylko same przyjemności, na lektorach ciąży również duża odpowiedzialność między innymi za to czy wierni zrozumieją to co Bóg mówi do nich przez Pismo Święte, dlatego wielu z nas musiało poświęcić trochę czasu na polepszenie naszej dykcji czy również podjąć walkę ze stresem, który pojawia się zawsze gdy występuje się przed większą liczbą osób.
Lektorzy muszą również być przykładem dla innych, mają świecić przykładem nie tylko w kościele na Mszy św., ale i również w życiu codziennym. Musimy się starać wprowadzać słowo Boże w nasze życie, choć czasami jest to bardzo trudne. Trzeba również walczyć ze słabościami i pokusami, gdyż mamy służyć za wzór do naśladowania.
Lektor Piotr Depta
Życzymy wam drodzy lektorzy abyście czytając Słowo samego Boga rozpalali w nas miłość do Pisma Świętego. Niech ten wspaniały dzień pozostanie na zawsze w waszej pamięci, a przykład waszego życia niech będzie zachętą dla innych kolegów do służby przy ołtarzu naszego Pana.
Króluj nam Chryste !!!
Opiekun ks. Krzysztof Gibas
Katechezy dla dorosłych i młodzieży

„Przyjdźcie do mnie wszyscy, którzy utrudzeni i obciążeni jesteście, a ja was pokrzepię.”
[Mt 2,28]
–
–
Nieważne czy:
– jesteś wierzący, czy niewierzący,
– bogaty, czy biedny,
– szczęśliwy, czy w totalnej rozpaczy….
Chrystus czeka na Ciebie!
Przyjdź, słuchaj Dobrej Nowiny.
To może zmienić Twoje życie.
Od 6 lutego 2012 do Wielkanocy, w każdy poniedziałek i czwartek o godz. 19:00 w Domu Parafialnym przy Bazylice Grobu Bożego w Miechowie.
Zapraszają Ks. Proboszcz Parafii Grobu Bożego w Miechowie i katecheci.
Pan kościelny odszedł do Boga
Dnia 15 lutego 2012 odbył sie pogrzeb zmarłego 13 lutego Stanisława Jędrucha. Pan Stanisław pełnił w naszej parafii posługę kościelnego. Odszedł od nas po ciężkiej chorobie w wieku 74 lat. Został pożegnany przez rodzinę, licznych przyjaciół, parafian i duszpasterzy. Nigdy nie zapomnimy krzątajacego się po kościele Pana Stasia i jego pełnych dobroci oczu. Świeć Panie nad jego duszą…
Jan Paweł II oczami (rękami) dzieci

Po raz pierwszy wspominaliśmy 22 października Bł. Jana Pawła II. Młodzież naszej parafii pod opieką ks. Krzysztofa Gibasa przygotowała krótki program artystyczny, przeplatany piosenką i urywkami kazań Ojca Świętego.
Dzieci z naszej parafii na ten dzień przygotowały przepiękne rysunki przedstawiające błogosławionego. Trzy najpiękniejsze rysunki zostały specjalnie nagrodzone, choć trzeba przyznać, że dzieci włożyły w nie wiele trudu i każde z nich zasługiwało na pierwsze miejsce. Dlatego pragnę wszystkim dzieciom serdecznie podziękować
Wikariusz
Bitwa Warszawska 1920
Są jeszcze wolne miejsca na film Jerzego Hoffmana „Bitwa Warszawska 1920”.
Wyjazd do kina Kijów w Krakowie, w przeddzień Święta Niepodległości 10 listopada o godz. 16 spod kościoła
Tytułowa bitwa miała wpływ na losy Polski i świata. Wskrzeszona Polska, o której losach decydowały wydarzenia na Miechowszczyżnie w 1914 roku, toczyła wojny na wszystkich granicach. Jednak wojna z Rosją miała decydujące znaczenie, gdyż decydowała nie tylko o kształcie wschodnich granic, ale o istnieniu niepodległej Polski w ogóle. Biorąc pod uwagę nastroje probolszewickie w całej Europie i dążenie społeczeństw do wybuchu rewolucyjnego, to rozbicie sowieckiego najazdu miało decydujące znaczenie dla izolacji ustroju komunistycznego w Europie Wschodniej i uratowało dorobek cywilizacyjny zachodu.
Warto wspomnieć, że bitwa ta, to jedna z dwóch najważniejszych bitew ostatniej wygranej przez Polskę wojny.
Literatura:
Norman Davies „Orzeł biały, czerwona gwiazda. Wojna polsko-bolszewicka 1919-1920”
Leszek Moczulski „Przerwane Powstanie Polskie 1914”
Andrzej Ostoja-Owsiany „Drogi Do Niepodległości”
Św. Krzyż

![]()
Tegoroczna jesień nie pozawala nam zapomnieć o minionych wakacjach i czasie odpoczynku, dlatego wybraliśmy się z naszym ks. Krzysztofem i nauczycielami na wycieczkę w Świętokrzyskie.
Na pierwszym miejscu oczywiście był Klasztor na św. Krzyżu gdzie znajdują się relikwie Krzyża św. którymi kustoszami są Ojcowie Oblaci.
W drugiej części mogliśmy przenieść się w czasy Królowej Bony na zamku w Chęcinach
Na deser naszej wyprawy młodzież zobaczyła dawną osadę wsi kieleckiej w miejscowości Tokarnia.
Zobacz więcej zdjęć w galerii.
Ognisko wrzesień 2011

Z okazji zakończenia lata na terenie parafii zostało zorganizowane ognisko. Dowiedz się więcej
